100% abstinence je nezdravá !!!

Okrajová - Historie

 

Historie ulice Okrajové očima Marcely Greplové

 

Od nepaměti se této lokalitě, kde se nachází nynější "Okrajová"  říkalo "Na zadkách" (...velice hanlivé, ale ...).

Asi v 19.stol., kdy začalo dělení gruntů, vznikly "Vratimovské zadky". Byla to skupina několika domů, které se táhly od rybníka JZD po řepišťskou hranici. Výstavba budoucí "Okrajové" započala asi v 70.letech minulého století (neuvádím přesný rok). Šlo o obyčejnou vozovou cestu, která končí U Kříže ( oblast u Nového Lesa), kde v dřívějších dobách byla paseka, která byla zalesněna. Les je nyní starý, z části vykácený, ale název zůstal. Cesta byla vybudována v akci "Z" za bývalého režimu, takže každý obyvatel přiložil ruku k dílu (... joo,joo tak to dříve chodilo).

Vlastní název "Okrajová" dostala ulice asi koncem 80.let, zřejmě proto, že se jednalo o poslední ulici ve Vratimově ve směru na Řepiště.

Po roce 1990 byly pozemky z části "vyvlastněny", rozparcelovány a tím započala éra výstavby chatiček a posléze rodinných domků, kterých tady vyrostlo v hojném počtu - a stálé přibývají další.

Jinak pro zajímavost - první zmínka o existenci Vratimova sahá asi do 13.století. V roce 2009 město Vratimov slavilo výročí 735 let od prvního písemného dochovaného zápisu o naší obci.

                                                                                                                                                    (Marsi)

 

 

Odkazy:

Okrajová na fotografiích (rok 1998)

Letecké snímky (rok 2007)

Retro Photos obyvatel Okrajové 

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode